EN DE

Świętuj z kopalnią urodziny BOCHNI

Bochnia jest najstarszym miastem obecnej Małopolski. Choć mieszkańcy osady warzyli sól już w neolicie, to najstarsza zachowana informacja pisana o Bochni pochodzi z 1198 r. a znajduje się w dokumencie patriarchy jerozolimskiego Monachusa, potwierdzającym nadanie przez rycerza Mikorę Gryfitę – wśród innych dóbr – „sal de Bochegna” – soli z Bochni klasztorowi Bożogrobców z Miechowa. Zapewne jeszcze długo Bochnia byłaby jedynie osadą górniczą, gdyby nie odkrycie tutaj w 1248 r. soli kamiennej. Było to pierwsze odkrycie soli na ziemiach polskich, toteż uruchomienie wydobycia nie było sprawą prostą, zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym. Nastąpiło to w roku 1251. W dwa lata później, 27 lutego 1253 roku książę Bolesław Wstydliwy wydał w Korczynie akt lokacyjny miasta Bochni z licznymi przywilejami; miasto otrzymało polską nazwę Bochnia, choć w akcie lokacyjnym wymieniono również niemiecką nazwę osady Salzberg – Solna Góra. 

Do obchodów 766 urodzin miasta BOCHNIA po raz kolejny włączyli się bocheńscy przedsiębiorcy oraz instytucje kultury i sportu, którzy w ramach akcji zorganizowanej pod hasłem „Urodziny na 100%”, proponują swoim klientom liczne rabaty. Pełna lista instytucji, które biorą udział w akcji znajduje się tutaj >>

Również Kopalnia Soli Bochnia zaprasza do zwiedzania swoich zabytkowych wnętrz z urodzinowym rabatem.

W ramach akcji „Urodziny na 100%” kopalnia oferuje:

Podziemna Ekspozycja Multimedialna jest unikatową atrakcją bocheńskiej. Ekspozycja pozwala na promowanie kopalni oraz historii powszechnej w niepraktykowany dotąd sposób. Wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni.

Bilety wstępu do nabycia w kasie kopalni bezpśrednio przed zjazdem. Godziny zwiedzania kopalni znajdziesz tutaj >>

*rabat udzielany jest wyłącznie w przypadku zakupu biletów w ramach zwiedzania kopalni dla turystów indywidualnych. W przypadku tur zwiedzania połączonych z podziemną przeprawą łodzią rabat naliczany jest wyłącznie na zakup biletu na zwiedzanie kopalni. Rabat nie łączy się z innymi promocjami i obniżkami.

 

Pobyt w komorze Ważyn to przede wszystkim możliwość przebywania w wyjątkowym mikroklimacie podziemnych wyrobisk zabytkowej kopalni soli w Bochni. Boisko sportowe o powierzchni niemal 300 m2, 140-metrowa zjeżdżalnia i mini plac zabaw to atrakcje, które czekają na tych, którzy preferują aktywne spędzanie czasu wolnego. W komorze Ważyn, największym spośród wyrobisk bocheńskiej kopalni znajduje się też punkt gastronomiczny „Ważynek” z pyszną włoską kawą i serwowaną chyba najgłębiej na świecie świeżą pizzą oraz sklepik z souvenirami.Trzygodzinny pobyt w komorze Ważyn to propozycja spędzenia czasu wolnego w niecodziennym otoczeniu i zarazem nietypowa forma profilaktyki zdrowotnej.

Dodatkową atrakcją dla uczestników pobytu w komorze Ważyn w dniu 2 marca a przygotowaną specjalnie z okazji urodzin miasta będą warsztaty plastyczne pod nazwą „Urodzinowy portret BOCHNI – MIASTA SOLI”. Wraz z pracownią artystyczną RERUM stworzymy wielki portret 766-letniego miasta.

Akcja będzie doskonałą okazją do tego, aby zarówno mieszkańcy Bochni, jak i turyści w artystyczny sposób wyrazili to, jak widzą nasze miasto. Dla uczestników urodzinowej zabawy przewidziano drobne upominki. Na czas warsztatów w komorze Ważyn uruchomiona zostanie MINIBIBLIOTECZKA, w której dostępne będą wydawnictwa traktujące o historii oraz walorach turystycznych BOCHNI.

Bilety wstępu do nabycia w kasie kopalni bezpśrednio przed zjazdem. Zjazd na pobyt w komorze Ważyn organizowany jest o godz. 15:00.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij