EN DE

Pobyt w komorze Ważyn

Pobyt w komorze Ważyn to przede wszystkim możliwość przebywania w wyjątkowym mikroklimacie podziemnych wyrobisk zabytkowej kopalni soli w BochniWłaściwości podziemnego aerozolu niwelują objawy alergii oraz korzystnie wpływają na poprawę stanu zdrowia osób z chorobami dróg oddechowych jak astma czy POCHP. 

Komora Ważyn jest największą spośród wszystkich komór, które zostały wydrążone w bocheńskiej kopalni. Obecny kształt nadano jej w latach 80. XX wieku przy użyciu górniczego kombajnu chodnikowego AM-50. Zlokalizowana jest na głębokości 248 metrów. Jej długość 255 metrów, maksymalna szerokość 14,4 metra, maksymalna wysokość 7,2 metra. Przestrzeń komory Ważyn podzielona jest na kilka części.

Jedna z nich zaaranżowana została na przestrzeń rekreacyjną z mini placykiem zabaw (jest on przeznaczony dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat) i stołem do gry w tenisa stołowego.

W jednej z solnych wnęk komory Ważyn zaaranżowano miejsce do relaksu i zabawy. Wypełniona kryształkami soli wnęka wyposażona jest w drewniane zabawki dla dzieci oraz wygodne leżaki. Warunkiem skorzystania z atrakcji jest posiadanie skarpet na zmianę. 

Boisko sportowe w komorze Ważyn jest jednym z najgłębiej na świecie położonych tego typu obiektów, jego powierzchnia zajmuje niemal 300 m2

W komorze Ważyn, największym spośród wyrobisk bocheńskiej kopalni znajduje się też punkt gastronomiczny "Ważynek".

Trzygodzinny pobyt w komorze Ważyn to propozycja spędzenia czasu wolnego w niecodziennym otoczeniu i zarazem nietypowa forma profilaktyki zdrowotnej.

UWAGA!

Zjazd i wyjazd  do/z kopalni obywa się windą górniczą, jednak w związku z rozpoczęciem prac remontowych w Szybiku Ważyn (wewnętrzna winda łącząca poziom August z komorą Ważyn), zejście do Komory Ważyn możliwe jest wyłącznie schodami, co uniemożliwia wejście do komory Ważyn osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz wyklucza możliwość zabrania wózków dziecięcych.


Regulamin Kopalni Soli Bochnia - sprawdź tutaj

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij