EN DE

Weekend majowy 2018 - już dziś zaplanuj wizytę w kopalni!

Kalendarz długiego weekendu na przełomie kwietnia i maja wygląda optymistycznie. Tegoroczna majówka obfituje w dni wolne od pracy. Ciekawą propozycją na wiosenną wycieczkę jest wizyta w Kopalni Soli Bochnia. Ta niezwykła atrakcja turystyczna Małopolski leży zaledwie 40 km od Krakowa. Samochodem drogę można pokonać szybko i komfortowo trasami A4 i E40. Dla niezmotoryzowanych z dworca Kraków Główny kursuje do Bochni szybki pociąg oraz minibusy.

Ciesz się pobytem w miejscu, które gwarantuje dobrą pogodę i najlepszą zabawę w najzdrowszym mikroklimacie !


Bocheńska kopalnia od lat znajduje się na mapach rodzinnych atrakcji turystycznych. Tutaj każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, swoich zainteresowań i możliwości. Turyści do wyboru mają kilka tras turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności.

Trasa Turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną jest najczęściej wybieraną opcją zwiedzania kopalni. W tym przypadku wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi a kończącej współcześnie tu i teraz.

Niewątpliwą atrakcją zwiedzania jest przejazd podziemną koleją. Tak, tak koleją! Sieć kolei podziemnej w Kopalni Soli Bochnia składa się z dróg przewozowych, które dzielą się na szlaki. W podziemiach bocheńskiej kopalni znajdują się aż trzy stacje osobowe, na których odbywa się wsiadanie i wysiadanie turystów. Lokomotywa ciągnąca skład to lokomotywa akumulatorowa Ldag 05 M. Maksymalna prędkość, z jaką porusza się podziemny pociąg osobowy to 2,5 m/s.

Zwiedzający często decydują się wydłużyć wizytę w kopalni i uzupełnić ją o podziemną przeprawę łodzią. W towarzystwie flisaków opowiadających niezwykle zajmujące opowieści o bocheńskiej kopalni turyści pokonują ponad 100 metrów zalanej solanką komory.

Ostatnim elementem zwiedzania jest pobyt w Komorze Ważyn. Tam w największym spośród udostępnionych w Bochni podziemnych wyrobisk znajdują się podziemne boisko sportowe z wyremontowanym niedawno parkietem o powierzchni 300 m, dla najmłodszych turystów zaaranżowano mini plac zabaw, jednak niezmiennie od lat największe zainteresowanie dzieci i dorosłych budzi 140 metrowa zjeżdżalnia.

W „Ważynku”, czyli podziemnej kuchni serwowana jest aromatyczna włoska kawa, tutaj też - chyba najgłębiej na świecie zjeść można pyszny obiad.

Wybierz najlepszą dla siebie godzinę zwiedzania Trasy turystycznej z multimediami:

28 kwietnia - 06 maja 2018 r.

  • Trasa turystyczna z multimediami (czas pobytu w kopalni ok. 3 godz.): 10.15, 11.15, 12.15, 13.15, 14.45, 15.15, 16.30

  • Trasa turystyczna z multimediami i przeprawą łodzią (czas pobytu w kopalni ok. 4 godz.): 10.45, 11.45, 12.45, 14.15, 15.45, 16.15

  • Trasa turystyczna dla osób niepełnosprawnych, nieposiadających przeciwwskazań do zjazdu pod ziemię (czas pobytu w kopalni ok. 2 godz.): 13.00, 16.00

  • Trasa turystyczna dla gości anglojęzycznych (czas pobytu w kopalni ok. 3 godz.): 15.00

Zwiedzanie trasy turystycznej z Podziemną Ekspozycją Multimedialną nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Bilety do nabycia w kasie kopalni bezpośrednio przed zjazdem. Zobacz ceny biletów >>

Trasę przyrodniczą z podziemną przeprawą łodzią docenią przede wszystkim miłośnicy geologii. 

Turyści będą mogli zobaczyć skały i minerały budujące złoże: sole północne, środkowe, południowe, gipsy i anhydryty, w tym znane na świecie bocheńskie trzewiowce - charakterystycznie zafałdowane anhydryty, a także wkładkę tufitową (pył wulkaniczny) będącą śladem po dawnej działalności wulkanicznej w regionie. Podczas wycieczki będzie można zaobserwować, jak działalność człowieka wpłynęła na powstanie unikatowego środowiska panującego w solnych wyrobiskach, charakteryzującego się skupiskami solnych nacieków, wykwitów, kalafiorów, a także jak doszło do powstania halitu fluorescencyjnego, jaka jest idea fluorescencji i dlaczego jest to zjawisko bardzo rzadkie. 

Zjazd na Trasę przyrodniczą w dniach od 28 kwietnia do 06 maja 2018 r. organizowany będzie o godz. 12:00. Czas pobytu w kopalni w ramach tej trasy wynosi ok. 3 godz. Bilety do nabycia w kasie kopalni bezpośrednio przed zjazdem. Zobacz ceny biletów >>
 

Pobyt w komorze Ważyn to przede wszystkim możliwość przebywania w wyjątkowym mikroklimacie podziemnych wyrobisk zabytkowej kopalni soli w Bochni. 

Właściwości podziemnego aerozolu niwelują objawy alergii oraz korzystnie wpływają na poprawę stanu zdrowia osób z chorobami dróg oddechowych jak astma czy POCHP. Podziemne boisko sportowe o powierzchni niemal 300 m2, 140-metrowa zjeżdżalnia i mini plac zabaw to atrakcje, które przygotowaliśmy dla tych, którzy preferują aktywne spędzanie czasu wolnego. W komorze Ważyn, największym spośród wyrobisk bocheńskiej kopalni znajdują się też podziemna kuchnia "Ważynek" z aromatyczną włoską kawą i serwowaną chyba najgłębiej na świecie świeżą pizzą i pysznymi obiadami oraz sklepik z souvenirami. 

Trzygodzinny pobyt w komorze Ważyn to propozycja spędzenia czasu wolnego w niecodziennym otoczeniu i zarazem nietypowa forma profilaktyki zdrowotnej. W tym sezonie na zjazd do komory Ważyn wprowadzone zostały bilety rodzinne. Ważne! - do zjazdu zjeżdżalnią wymagane są długie spodnie oraz pełne obuwie. 

Zjazd na Pobyt w Komorze Ważyn w dniach od 28 kwietnia do 06 maja 2018 r. organizowany będzie o godz. 15.00. Bilety do nabycia w kasie kopalni bezpośrednio przed zjazdem. Zobacz ceny biletów >>
 

A może nocleg w kopalni? Gdzie można tak naprawdę dobrze i zdrowo się wyspać i śnić kolorowe sny? Odpowiedź jest prosta… 250 metrów pod ziemią w Kopalni Soli Bochnia!  

Wszyscy znamy powiedzenie: sen to zdrowie, ale w żadnym innym miejscu nie nabiera ono tak pełnego wymiaru jak w Kopalni Soli Bochnia. Wyjątkowy mikroklimat korzystnie wpływa na układ oddechowy, łagodzi objawy alergii i wzmacnia odporność organizmu.

Zwiedzanie kopalni, podziemne boisko sportowe, 140-metrowa zjeżdżalnia i mini plac zabaw to atrakcje, które czekają na uczestników pobytu nocnego.

Jak się przygotować do noclegu w kopalni? Zapakuj, najlepiej do plecaka potrzebne rzeczy:

  • przybory toaletowe,
  • ciepły dres (temperatura w kopalni wynosi ok.14-16 °C​),
  • wygodne obuwie (do dyspozycji uczestników podziemne boisko sportowe),  
  • śpiwór (możesz też zamówić komplet pościeli w cenie 15 zł/os.)

Pamiętaj, że w kopalni są do pokonania schody, dlatego nie warto zabierać ze sobą zbędnego bagażu.

Pobyty nocne dla turystów indywidualnych organizowane będą 28 i 30 kwietnia 2018 r., 02 maja 2018 r. oraz 05 maja 2018 r. Dla grup zorganizowanych termin ustalany jest indywidualnie.

Uczestnictwo w pobycie nocnym wymaga wcześniejszej rezerwacji. Kontakt: biuro@kopalnia-bochnia.pl, tel. +48 14 615 24 60, +48 14 615 24 62


 

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij