EN DE

Otwarcie sezonu turystycznego w Kopalni Soli Bochnia

W długi weekend na przełomie kwietnia i maja bocheńska kopalnia soli oficjalnie otworzy wiosenno-letni sezon turystyczny.

Kopalnia Soli Bochnia wśród obiektów wpisanych na listę UNESCO

Z roku na rok obserwowany jest wzrost liczby turystów odwiedzających bocheńską żupę. Niewątpliwie przyczynił się do tego fakt wpisania kopalni na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od tego momentu czyli od czerwca 2013 roku kopalnia notuje systematyczne zwiększenie zainteresowania wśród turystów z poza granic naszego kraju. 

Kopalnia Soli Bochnia na mapie rodzinnych atrakcji turystycznych

Bocheńska kopalnia od lat znajduje się na mapach rodzinnych atrakcji turystycznych. Tutaj każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, swoich zainteresowań i możliwości. Turyści do wyboru mają aż trzy trasy turystyczne o zróżnicowanym stopniu trudności.

Podstawowa trasa turystyczna wzbogacona o ekspozycję multimedialną jest najczęściej wybieraną opcją zwiedzania kopalni. W tym przypadku wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi a kończącej współcześnie tu i teraz.

Niewątpliwą atrakcją zwiedzania jest przejazd podziemną koleją. Tak, tak koleją! Sieć kolei podziemnej w Kopalni Soli Bochnia składa się z dróg przewozowych, które dzielą się na szlaki. W podziemiach bocheńskiej kopalni znajdują się aż trzy stacje osobowe - na których odbywa się wsiadanie i wysiadanie turystów. Lokomotywa ciągnąca skład to lokomotywa akumulatorowa Ldag 05 M. Maksymalna prędkość z jaką porusza się podziemny pociąg osobowy to 2,5 m/s.

Turyści często decydują się wydłużyć wizytę w kopalni i uzupełnić ją o podziemną przeprawę łodzią. W towarzystwie flisaków opowiadających niezwykle zajmujące opowieści o bocheńskiej kopalni turyści pokonują ponad 100 metrów zalanej solanką komory.

Ostatnim elementem zwiedzania jest pobyt w Komorze Ważyn. Tam w największym spośród udostępnionych w Bochni podziemnych wyrobisk znajdują się podziemne boisko sportowe z wyremontowanym niedawno parkietem o powierzchni 300 m2 , dla najmłodszych turystów zaaranżowano mini plac zabaw, jednak niezmiennie od lat największe zainteresowanie dzieci i dorosłych budzi 140 metrowa zjeżdżalnia.

W „Ważynku” czyli punkcie gastronomicznym znajdującym się w komorze Ważyn serwowana jest pyszna włoska kawa, tutaj też - chyba najgłębiej na świecie przygotowywana jest doskonała, świeża pizza.

 „Końską drogę” czyli trasę, która została udostępniona do zwiedzania w trakcie ubiegłorocznej majówki docenią miłośnicy geologii, w trakcie wykonywania prac mających na celu udostepnienie wyrobiska dla zwiedzających natrafiono na widoczną warstwę tufitu czyli pyłu wulkanicznego, którego badanie pozwoliło na dokładne określenie wieku złoża na 13,6 mln lat.

„Wyprawa w Stare Góry” to propozycja dla tych najbardziej wytrwałych. Trasa liczy 3 kilometry i prowadzi przez ciasne chodniki i przedziały drabinowe, jej przejście wymaga dobrej kondycji fizycznej, ale warto podjąć wyzwanie bowiem w żadnym miejscu nie ma tak pięknych surowych formacji skalnych odkrytych przez górników. 

W ramach zaplanowanego na długi weekend otwarcia sezonu turystycznego przygotowano specjalne atrakcje dla turystów oraz mieszkańców Bochni.

Spotkanie autorskie z Teofilem Wojciechowskim

W piątek, 29 kwietnia 2016 o godzinie 17.00 w budynku Biura Obsługi Turystycznej w pomieszczeniu gdzie na co dzień znajduje się ekspozycja Maszyny Parowej (tej samej, która kiedyś obsługiwała szyb kopalni) odbędzie się spotkanie z wybitnym znawcą historii bocheńskiej żupy dr Teofilem Wojciechowskim.

Pretekstem do zorganizowania spotkania jest pojawienie się nowego wydawnictwa traktującego o podziemnym skarbie Bochni. Książka „Kopalnia Soli w Bochni” jest bez wątpienia kompletną pod względem merytorycznym pozycją, dotyczącą historii bocheńskiej kopalni. Autor publikacji przeprowadza nas przez tematykę procesu powstawania soli, odkrycia jej złóż, pierwszych technik pozyskiwania, aż do momentu powstania uporządkowanego systemu wydobycia soli, który dał podwaliny współczesnemu górnictwu solnemu. Bocheńska kopalnia przedstawiona jest tutaj na tle procesów historycznych, politycznych i społecznych. Książka wzbogacona jest w liczne fotografie i mapy, stanowiące uzupełnienie jej bogatej i kompletnej treści.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, zapraszamy wszystkich miłośników kopalni, historii i Bochni. Spotkanie z Autorem będzię okazją do nabycia książki w promocyjnej cenie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert Orkiestry Górniczej Kopalni Soli.

Atrakcje i niespodzianki dla turystów

Dla turystów Kopalnia przygotowała niespodziankę. W dniach 30 kwietnia, 01 i 03 maja o godz. 9.00 i 16.00 uruchomione zostaną specjalne tury zwiedzania kopalni. Turyści, którzy zdecydują się w nich uczestniczyć oprócz trasy turystycznej z Ekspozycją Multimedialną zobaczą nieudostępniane na co dzień wyrobiska poziomu Wernier oraz Kaplicę Passionis.

Czas wycieczki to około 4 godziny, do przejścia turyści będą mieli dodatkowo około 300 schodów, pokonanie dodatkowego odcinka trasy wymaga od uczestników dobrej kondycji fizycznej. Bilety do nabycia w Biurze Obsługi Turystycznej Kopalni Soli Bochnia.

W sobotę 30 kwietnia na placu przed kopalnią pojawią się postacie historyczne oraz bohaterowie legend bocheńskich a w specjalnie przygotowanej strefie juniora na najmłodszych gości czekać będą zabawy konkursy i upominki.

Muzyczne wieczory pod kominem

Równolegle z sezonem turystycznym wystartuje kolejny sezon muzycznych wydarzeń w Ogródku pod kominem. 30 kwietnia o godzinie 18.00 koncert Grześka Kapci i zespołu „OHALIO” zaś 01 maja o 18.00 na deskach pod kominem wystąpią Małgorzata MARKOWSKA, Marek KRUPA i Grzegorz SIERADZKI czyli artyści związani na co dzień ze znaną na krakowskich scenach muzycznych formacją „CRACOVER

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij