EN DE

Dzień Świętej Kingi 2022
Kopalnia Soli Bochnia uczci święto patronki górników solnych

24 lipca to szczególna data dla bocheńskiej Kopalni – najstarszej kopalni soli w Polsce. W tym dniu przypada święto patronki górników solnych świętej Kingi.

Święta Kinga jest szczególnie bliska bocheńskim górnikom. Otwarcie eksploatacji złóż soli kamiennej w Bochni z woli księcia Bolesława i jego małżonki księżnej Kingi przyczyniło się do rozwoju miasta i regionu. Pamięć o tym przekazywana jest wśród pracowników żupy i ich rodzin z pokolenia na pokolenie. Dzień Świętej Kingi obchodzony jest 24 lipca w rocznicę śmierci księżnej, która miała miejsce w 1292 r.

W tym roku obchody święta patronki górników solnych zostaną zainaugurowane uroczystą Mszą Świętą w Kaplicy Świętej Kingi oraz złożeniem kwiatów u stóp Świętej Kingi i Bolesława Wstydliwego w sąsiedztwie szybu Sutoris.
 

Złożenie kwiatów z udziałem przedstawicieli Kopalni i Władz Miasta odbędzie się 22 lipca 2022 r. o godz. 10.30.

Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Ks. prałata Ryszarda Podstołowicza z udziałem pracowników Kopalni zostanie odprawiona 22 lipca o godz. 12.00 w kopalnianej Kaplicy Świętej Kingi, w której od 23 czerwca 2016 roku znajdują się Relikwie Świętej.

W niedzielę 24 lipca kontynuując wieloletnią tradycję, bocheńscy górnicy wyruszą z pielgrzymką do Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu. Górnicy oraz Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia wezmą udział w Sumie Odpustowej odprawianej przy ołtarzu polowym starosądeckiego sanktuarium.

Piękna historia górnictwa solnego w Bochni, która rozpoczęła się z woli Bolesława i Kingi to również historia wielu pokoleń mieszkańców Bochni. Aby, mieszkańcy miasta również przyłączyli się do świętowania Dnia Świętej Kingi, Prezes Kopalni Soli Bochnia Zygmunt Dobrowolski na ręce Burmistrza Miasta Bochnia Stefana Kolawińskiego przekazał 250 bezpłatnych biletów na zwiedzanie Kopalni w dniu 24 lipca 2022 r. z prośbą o rozdystrybuowanie ich wśród mieszkańców miasta.

Bezpłatne bilety będą rozdawane od soboty 16 lipca w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Orackiej 4.

Z okazji święta patronki żupa przygotowała również niespodziankę dla turystów, którzy 24 lipca odwiedzą najstarszą kopalnię soli w Polsce. Specjalnie na ten dzień został napisany wyjątkowy scenariusz zwiedzania dla rodzin z dziećmi „Białe złoto — Dar Księżnej Kingi”.
 

Rodzinne zwiedzanie „Białe złoto — Dar Księżnej Kingi” nie będzie standardowym zwiedzaniem. Wybierając ten program wizyty w Kopalni, mali podróżnicy i ich opiekunowie przeniosą się w czasie, aby poznać okoliczności odkrycia soli kamiennej w Polsce. Podróż w czasie będzie konieczna, aby osobiście spotkać węgierską królewnę i z ust samej księżnej usłyszeć piękną legendę o jej zaręczynowym pierścieniu oraz niezwykłym darze, którym za jego sprawą obdarowała mieszkańców Bochni.

Dlaczego sól była kiedyś bardzo droga? Czy sól służy tylko do solenia? To tylko nieliczne pytania, na które odpowiedzi poszukają młodzi turyści i księżna Kinga. Zjazdy na zwiedzanie kopalni w ramach rodzinnego zwiedzania „Białe złoto — Dar Księżnej Kingi” odbędą się 24 lipca 2022 r. o godzinie 11:00, 12:00 i 13:00.

Okazję do spotkania ze Świętą Kingą będą mieli również ci turyści, którzy 24 lipca wybiorą jedną spośród standardowych tras turystycznych. Zjazdy na standardowe trasy będą realizowane według następującego harmonogramu:

  • Zjazd na zwiedzanie Trasy turystycznej z Podziemną Ekspozycją Multimedialną o godz. 10:15, 12:30 i 14:15.
  • Zjazd na zwiedzanie Trasy turystycznej z Podziemną Ekspozycją Multimedialną z Podziemną Przeprawą Łodzią o godz. 11:15, 12:15, 12:45, 13:30 i 14:30.
  • Zjazd na zwiedzanie Trasy turystycznej z Podziemną Ekspozycją Multimedialną, Podziemną Przeprawą Łodzią i przejściem Końską Drogą o godz. 9:30 i 10:45.
  • O godz. 16:00 odbędzie się zjazd na zwiedzanie Kopalni dla osób z niepełnosprawnością oraz mających problem z poruszaniem się.
Bilety można zakupić w kasie Kopalni bezpośrednio przed zjazdem lub z wyprzedzeniem przez system sprzedaży on-line.
 
Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij