EN DE

Wystawa fotograficzna

Kopalnia Soli Bochnia oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni, z okazji Dni Bochni, zapraszają na otwarcie wystawy fotograficznej „Zabytkowe podziemia Kopalni Soli Bochnia”.

Wtorek, 14 czerwca 2016 r. godz.18.00,
Sala Klubu Biblioteki, Ip.
ul. Mickiewicza 5, Bochnia 

Kopalnia skarbem Bocheńszczyzny

Właśnie dzięki złożom soli, miasto stało się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych średniowiecznej Małopolski. W każdym mijającym stuleciu Kopalnia Soli wywierała wyraźny wpływ na historię miasta, jego rozwój urbanistyczny, ale również historię przedsiębiorczości, rozwój przemysłu i społeczeństwa.

Dziś Kopalnia staje się nowoczesnym centrum łączącym tradycję z nowoczesnością. Od lat 90 tych XX w. prowadzona jest w niej działalność turystyczna. Odwiedzający ją goście mogą zwiedzać trasę turystyczną lub historyczną. Bocheńska Kopalnia, jako jedyna w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami, a szczególną atrakcją turystyczną jest ekspozycja multimedialna, dzięki której turyści poznają historię wydobycia soli, trud górniczej pracy a także historię naszej ojczyzny. Jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnia Soli Bochnia to niezwykłe miejsce doceniane przez organizatorów wielu imprez sportowych, rozrywkowych i eventów. Specyficzny nastrój „surowych”, lecz przez to tchnących autentyzmem podziemi, zdaje się przenosić zwiedzającego w odległe stulecia. Stare wyrobiska – prawdziwy podziemny labirynt pod miastem – dostarczają także niezrównanych wrażeń estetycznych. Unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze tworzą wyjątkowe, zadziwiające podziemne miasto.

Kopalnia w oczach artystów

Piękno bocheńskiej kopalni widziane oczami artystów fotografów możemy podziwiać w bocheńskiej Bibliotece. Fotografie prezentowane na wystawie wykonało siedmiu artystów:

Adam Brzoza - pasjonata gór i przyrody. Jego przygoda z fotografią zaczęła się od gór, ale jest także twórcą wyjątkowych zdjęć przybliżających odbiorcom różne zakątki świata: Indie, Nepal, Skandynawię, Europę. Jego fotografie przyciągają, fascynują, zapraszają w inne światy. Fotografią zajmuje się profesjonalnie od 8 lat, jest fotografem National  Geographic Polska.

Laura Dec – podróżniczka i fotografka. Poszukuje mistycznej harmonii oraz prawdy o życiu ludzi w różnych strefach kulturowych naszego globu. Tworzy fotografie pod wpływem chwili operując wąską paletą barw. Jest współautorką cyklu i laureatką wielu konkursów fotograficznych, właścicielką firmy MamaFoto.pl, specjalizującej się w fotografii rodzinnej, ciążowej i dziecięcej.

Bartłomiej Krężołek -urodził się w 1977 roku. Przygodę z fotografią rozpoczął we wczesnym dzieciństwie pozując fotografującemu tacie oraz rozkręcając na drobne części jego Smienę. Fotografię traktuje jako medium twórczej ekspresji, a aparat jak kolejne domowe AGD. Specjalizuje się w fotografii architektury i fotografii motoryzacyjnej.

Bożena Pochopień do fotografii powróciła po latach. Dzięki spotkaniom w Krakowskim Klubie Fotograficznym zrozumiała, że w tej dziedzinie nauka nigdy się nie kończy, że fotografia wymaga cierpliwości i pokory. Fotografuje przyrodę, architekturę i ludzi. Dużą radość i zadowolenie daje jej praca fotoreportera-wolontariusza na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Fundacji Hipoterapia w Krakowie.

Beata Sulikowska przygodę z fotografią zaczęła w 1999 r., zajmuje się nią hobbistycznie, ale z wielką pasją. Inspiruje ją piękno przyrody, niepowtarzalność życia codziennego, zwierzęta oraz wszystko, co wokół niej się dzieje. Pod uważnym i krytycznym okiem zasłużonych i znanych kolegów fotografów uczyła się tajemnic kadru i kompozycji, aby zadowolić swoimi fotografiami nawet najbardziej kapryśnego odbiorcę.

Ryszard Tatomir, dla którego fotografia jest jego wielką pasją oraz jednym z elementów pracy twórczej i zawodowej. Cały czas poszukuje w niej głębszej wymowy. Stara się łączyć obraz z otaczającym go tłem tak, aby tworzył spójne dzieło i przenosił fotografię w inny wymiar. Jest członkiem kilku organizacji m.in. Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą.

Janina Wrzak - geolog i speleolog. Zajmuje się fotografią i makrofotografią przyrodniczą, w tym także fotografią trójwymiarową. Fotografowała i filmowała wyrobiska i minerały w kopalniach Kłodawa, Wieliczka, KGHM Polska Miedź S.A. i Bochnia.

Nie wszystkim mieszkańcom naszego miasta dane było zobaczyć kopalniane podziemia lub dotrzeć tam, gdzie dotarli artyści fotograficy. Dlatego zachęcamy do obejrzenia prezentowanej w Bibliotece wystawy i do zwiedzenia kopalnianych wyrobisk.

Otwarcie wystawy uświetni występ muzyków z Górniczej Orkiestry Kopalni Soli Bochnia a samą wystawę będzie można oglądać w sali klubu Biblioteki do lipca 2016 r. 

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij