EN DE

Święcenie Pokarmów Wielkanocnych 8 kwietnia 2023 r. - relacja

Tradycyjnie już w Wielką Sobotę, 8 kwietnia 2023 r. w Kaplicy św. Kingi odbyło się święcenie pokarmów na wielkanocne stoły. 

Uroczystość w solnej kaplicy poprowadził Ks. Wojciech Karpiel pełniący posługę duszpasterską w Bazylice św. Mikołaja w Bochni.

Uczestnicy uroczystości zjazd do kopalni rozpoczęli już o godzinie 9.15 szybem Campi. W uroczystości wzięło udział 458 osób.

Zarząd Kopalni Soli Bochnia oraz pracowników bocheńskiej żupy reprezentowała Dyrektor Biura Zarządu Pani Olga Kwaśniak - Cieślik.

Choć sam charakter święcenia jest taki sam, jak w kościołach w całej Polsce to atmosfera kaplicy wykutej w soli jest niepowtarzalna. Sól w koszyku wielkanocnym jest symbolem trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia ludzkiego od rozkładu i zepsucia, dlatego zajmuje ona istotne miejsce wśród święconych pokarmów.

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim, a kopalniane kaplice stanowią  przejaw szczególnej religijności górników salinarnych. Bocheńscy górnicy zadbali, aby w najważniejszej, bo poświęconej świętej Kindze, patronce górników salinarnych, kaplicy, znalazły się odwołani do Wielkanocy. Znajdziemy tutaj wszystkie symbole związane z celebracją Triduum Paschalnego.

W trakcie prac remontowych prowadzonych kaplicy z początkiem lat 80-tych ubiegłego wieku po zachodniej stronie kaplicy w caliźnie wykuto wnękę, w której umieszczono XVII- wieczne figury Grupy Ukrzyżowania przeniesione tutaj z kapliczki znajdującej się na poziomie IX. W Grupie Ukrzyżowania szczególną uwagę zwraca piękny krucyfiks z rzeźbą Chrystusa. Po prawej stronie umieszczono postać Matki Bożej Bolesnej, po lewej natomiast św. Jana Ewangelisty. Rzeźby prawdopodobnie przybyły do bocheńskiej kopalni wraz ze spadkobiercami bractwa tragarskiego, pracującymi w bocheńskiej kopalni jako wozacy i mogą pochodzic z kościoła świętokrzyskiego ojców bernardynów. W krzyżu znajduje się miejsce na relikwiarz.

W krypcie pod chórem znajduje się wykuty w caliźnie grób Chrystusa wykonany przez górnika przodowego, Aleksandra Frankowicza, według projektu nadsztygara T. Steindla. Grób podobnie jak wnęka, w której umieszczono figury Grupy Ukrzyżowania, został wykonany w ramach remontu kaplicy przeprowadzanego w latach 80-tych XX wieku. Grób Chrystusa został wykuty w soli, a następnie wzbogacony obrazem autorstwa Antoniego Katry, przeniesionym w 1943 roku ze zlikwidowanej kaplicy św. Barbary. Obraz początkowo umieszczono w zakrystii. Powstanie obrazu datowane jest na lata 1921-1923. Stuletni dzisiaj obraz w roku 1961 był restaurowany przez malarza dekoratora, górnika, Leopolda Ryncarza.

W ostatnim czasie górnicy zadbali, aby w Kaplicy św. Kingi znalazła się również figura nawiązująca do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Solną rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego wykonał emerytowany górnik Mirosław Malaca.

 

 

 

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij