EN DE

XXVI Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Ratownictwa Górniczego w Kopalni Soli Bochnia

Już po raz 26 w Kopalni Soli Bochnia, najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce, w dniu 28 października 2022 r. odbył się Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Ratownictwa Górniczego.

Po przerwie spowodowanej pandemią do podziemi bocheńskiej kopalni soli wróciło jedno z najważniejszych dla ratowników górniczych wydarzeń sportowych. Patronat nad zawodami objęli Zygmunt Dobrowolski — Prezes Zarządu Kopalni Soli Bochnia sp. z o.o. oraz Zbigniew Kubica — Dyrektor Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie.

 

Do rywalizacji na boisku zlokalizowanym w komorze Ważyn 250 metrów pod ziemią przystąpiło 12 drużyn reprezentujących ratowników górniczych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (KWK Borynia-Zofiówka, KWK Knurów-Szczygłowice), Polskiej Grupy Górniczej S.A. (KWK ROW Ruch CHWAŁOWICE, KWK ROW Ruch Jankowice, KWK Staszic-Wujek, KWK Piast-Ziemowit — Ruch Piast, KWK Piast-Ziemowit — Ruch Ziemowit, KWK Mysłowice-Wesoła), TAURON Wydobycie S.A. (Zakład Górniczy Brzeszcze, Zakład Górniczy Sobieski) oraz Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. i Kopalni Soli Bochnia sp. z o.o.  

Drużyny Ratownictwa Górniczego liczące od kilkunastu do kilkudziesięciu osób to filar i podstawa ratownictwa górniczego w Polsce. Ratownicy pozostają w nieustannej gotowości do wyjazdu i niesienia pomocy w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia związanego z górnictwem. Okręgowe stacje ratownictwa górniczego działają również w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym udzielając pomocy (w ludziach i sprzęcie) straży pożarnej podczas dużych katastrof i innych poważnych zagrożeń, tak jak miało to miejsce np. podczas zawalenia się hali MTK w Chorzowie.

„Bardzo się cieszę, że po przerwie spowodowanej pandemią, mamy okazję gościć w naszej pięknej, zabytkowej kopalni przedstawicieli drużyn ratownictwa górniczego. Myślę, że poza rywalizacją sportową, będzie to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i zacieśnienia wzajemnych kontaktów, co w przyszłości może zaowocować poprawą skuteczności prowadzonych akcji ratowniczych. Mamy świadomość, że podziemia naszej kopalni odwiedzili dzisiaj ludzie wyjątkowi, odważni, którzy na co dzień są gotowi ryzykować własnym życiem dla ratowania innych. Trudno o większe poświęcenie. Należą im się za to wyrazy najwyższego uznania i wdzięczności. Bardzo dziękuję Dyrekcji Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie za wszystkie działania związane z organizowaniem ratownictwa górniczego i bardzo dobrą współpracę z naszą kopalnią. Jednocześnie chciałbym podziękować za obecność i stały nadzór górniczy Dyrekcji Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach oraz Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie i Katowicach” – powiedział Zygmunt Dobrowolski — Prezes Zarządu Kopalni Soli Bochnia sp. z o.o.

Ratownicy górniczy podlegają cały czas systemowi szkoleń, pracują w stałym poczuciu gotowości i w ciągłym stresie. Ratownictwo opiera się na systemie wzajemnej pomocy i znajomości drugiego człowieka – ratownika, szczególnie podczas wspólnych akcji ratowniczych. Integracja tego środowiska jest kluczowym aspektem ich komfortu pracy, a tym samym skuteczności ich działania.

„Turniej, oprócz oczywiście rywalizacji sportowej jest znakomitą okazją do integracji ratowniczej, co jak wielokrotnie już potwierdzały prowadzone akcje ratownicze, wpływa zdecydowanie na skuteczność ich prowadzenia. W działaniach ratowniczych bardzo ważnym elementem jest wzajemne zaufanie ratowników, które łatwiej budować, kiedy mają oni okazję poznać się lepiej, również w ramach rywalizacji sportowej. Bardzo często zdarza się, że w czasie prowadzenia, zwłaszcza trudnych akcji w jednej kopalni, pomocy udzielają zastępy z kopalń sąsiednich. Dlatego chciałbym serdecznie podziękować Zarządowi i Dyrekcji Kopalni Soli Bochnia sp. z o.o. za zaangażowanie w organizację tego turnieju” – powiedział Zbigniew Kubica — Dyrektor Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna ratowników górniczych z KWK Borynia-Zofiówka, druga była KWK Staszic-Wujek, na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z KWK ROW Ruch CHWAŁOWICE, nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju wywalczył Dariusz Łasiewicki z KWK Borynia-Zofiówka.

Sponsorem turnieju była firma Dräger Polska Sp. z o.o., która dla zwycięzców turnieju ufundowała wysokiej klasy osobiste sygnalizatory bezruchu. Dräger to znana na całym świecie marka w dziedzinie technologii bezpieczeństwa.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij