EN DE

Święcenie Pokarmów Wielkanocnych
w Kaplicy św. Kingi

Tradycyjnie już w Wielką Sobotę w kopalnianej Kaplicy św. Kingi odbyło się święcenie pokarmów na wielkanocne stoły. Uroczystość odbyła się po raz pierwszy po dwuletniej przerwie wywołanej wystąpieniem stanu epidemii.

Uroczystość w solnej kaplicy poprowadził Ks. prałat Ryszard Podstołowicz. Święcenie Pokarmów Wielkanocnych w Kopalni Soli Bochnia od wielu lat ma wymiar charytatywny. W tym roku zysk ze sprzedaży biletów przekazany zostanie na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy.

Uczestnicy uroczystości zjazd do kopalni rozpoczęli już o godzinie 9.00 szybem Campi. W uroczystości wzięło udział 380 osób. Choć sam charakter święcenia jest taki sam, to atmosfera kaplicy wykutej w soli jest niepowtarzalna. Sól w koszyku wielkanocnym ma symboliczne znaczenie, jest symbolem trwałości, nieśmiertelności oraz ochrony życia ludzkiego od rozkładu i zepsucia, dlatego zajmuje ona istotne miejsce wśród święconych pokarmów.

Wielkanoc jest najważniejszym świętem chrześcijańskim, kopalniane kaplice natomiast stanowią zewnętrzny przejaw szczególnej religijności górników salinarnych. Bocheńscy górnicy zadbali, aby najważniejszej, – bo poświęconej świętej Kindze patronce górników salinarnych kaplicy w bocheńskiej kopalni znalazły się odwołania do Wielkanocy.

W trakcie prac remontowych prowadzonych kaplicy z początkiem lat 80-tych ubiegłego wieku po zachodniej stronie kaplicy w caliźnie wykuto wnękę, w której umieszczono XVII wieczne figury Grupy Ukrzyżowania przeniesione tutaj z kapliczki znajdującej się na poziomie IX, a przed nimi zawieszono wieczną lampkę z czerwoną solą. W Grupie Ukrzyżowania szczególną uwagę zwraca piękny krucyfiks. Po prawicy Chrystusa umieszczono postać cierpiącej Bogurodzicy, po lewej natomiast św. Jana ucznia Chrystusa i opiekuna Matki Bożej. Twórcy rzeźb pozostają nieznani.

W krypcie pod chórem znajduje się wykuty w caliźnie grób Chrystusa wykonany przez górnika przodowego, Aleksandra Frankowicza, według projektu nadsztygara T. Steindla. Grób podobnie jak wnęka, w której umieszczono figury Grupy Ukrzyżowania, został wykonany w ramach remontu kaplicy przeprowadzanego w latach 80-tych XX wieku. Grób Chrystusa został wykuty w soli, a następnie wzbogacony obrazem autorstwa Antoniego Katry, przeniesionym w 1943 roku ze zlikwidowanej kaplicy św. Barbary. Obraz początkowo umieszczono w zakrystii. Powstanie obrazu datowane jest na lata 1921-1923. Stuletni dzisiaj obraz w roku 1961 był restaurowany przez malarza dekoratora, górnika, Leopolda Ryncarza.

W ostatnim czasie górnicy zadbali, aby w Kaplicy św. Kingi znalazła się również figura nawiązująca do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Solną rzeźbę Chrystusa Zmartwychwstałego, której pomysłodawcą był ówczesny Prezes Kopalni Soli Bochnia Zbigniew Rojek, wykonał emerytowany górnik Mirosław Malaca.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij