EN DE

"DERBY ARTYSTYCZNE 2017"
w Kopalni Soli Bochnia

Derby Artystyczne to Program realizowany od 2014 roku w ramach Projektu „Integracja Sztuki" przez Centrum Art-Plus w Krakowie. Celem Programu jest prezentacja dorobku twórczego artystów z dwóch regionów – Śląska i Małopolski oraz gościnnie artystów z innych rejonów Polski, jak też integracja środowisk artystycznych.

Program "Derby Artystyczne" powstał w 2014 roku w ramach Projektu "Integracja Sztuki" z inicjatywy Centrum Art-Plus w Krakowie i związanych z tą jednostką animatorów kultury, artystów. Bezpośrednim impulsem do podjęcia prac nad programem i pierwszą międzyregionalną wystawą, były dwie wystawy, które odbyły się w Krakowie na początku 2014 roku, w których udział wzięło kilkudziesięciu autorów.

Derby w liczbach

Wystawy malarstwa Programu "Derby Artystyczne", w okresie od sierpnia 2014 roku do października 2017 roku zaprezentowane zostały już w kilkudziesięciu miastach i miejscowościach województwa śląskiego i małopolskiego. Odbyło się ponad 50 wystaw, na których zaprezentowano ponad 800 prac artystów z Polski. Wystawy Programu pokazywane były m.in. w miastach miejscowościach: - Czeladź, Mysłowice, Kraków, Tarnów, Katowice, Sosnowiec, Nakło Śląskie, Świętochłowice, Siemianowice-Śląskie, Mikołów, Łaziska, Wyry, Żory, Jastrzębie-Zdrój, Kąśna Dolna, Wojnicz, Ciężkowice, Bobowa, Jerzmanowice-Przeginia, Chrzanów, Trzebinia, Kęty, Czerwionka-Leszczyny, Rybnik, Brzesko, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Podegrodzie, Liszki.

Dlaczego Kopalnia Soli w Bochni

Jak węgiel jest symbolem Śląska, tak sól jest symbolem Małopolski. I tak w roku bieżącym inauguracja Programu na Śląsku miała miejsce na obiekcie Wieże KWK Polska w Świętochłowicach - odrestaurowanych obiektach starej kopalni węgla.

Dzięki podjęciu współpracy Dyrekcji Kopalni Soli w Bochni z Biurem Organizacyjnym Programu, udało się doprowadzić do zorganizowania prezentacji tegorocznej edycji wystawy w podziemiach Kopalni Soli, która będzie główną prezentacją w Małopolsce i potrwa do 24 stycznia 2018 roku.

Celem wystawy jest pokazanie mieszkańcom powiatu bocheńskiego, miasta Bochnia i okolic oraz zwiedzającym Kopalne Soli - twórczości artystów z różnych regionów Polski, zwłaszcza z Małopolski i Śląska, a tym samym uwrażliwienie na sztukę.

Wystawa daje również jedyną możliwość zapoznania się z twórczością uznanych polskich artystów na żywo, ponieważ część prac zostaje na cele tej wystawy wypożyczona ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów. Dodatkowo odbiorcy zwiedzający ekspozycję będą mogli zapoznać się z wieloma różnorodnymi, również rzadkimi technikami wykonania. Wystawę cechuje zrozumiałość tematu dla odbiorcy oraz dobry warsztat artystyczny.

Na wystawie w Kopalni Soli prezentowanych jest ponad 80 obrazów 46 artystów, w tym zaproszonych Gości Programu. Jest to większość prac z tegorocznej głównej wystawy Programu, która realizowana jest pt. "Kobieta muzą Artysty" & "Inspiracje w malarstwie".

 

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij