EN DE

Serce kopalni będzie bić jeszcze mocniej.

23 listopada Kopalnia Soli “Bochnia” połączyła średniowieczne dziedzictwo przodków z cyfrową wizją przyszłości. W podziemnej komorze Stajnia Mysiur odbyła się konferencja prasowa “przeszłość/PRZYSZŁOŚĆ”, podczas której zaprezentowano koncepcję nowej, interdyscyplinarnej ekspozycji żupy. Dzięki inwestycji turyści po raz pierwszy zobaczą historyczne wyrobiska – nieczynne nawet od XVIII wieku.

„Wprowadzenie unikatowej oferty kulturalno-edukacyjnej na udostępnionej trasie turystycznej w Kopalni Soli Bochnia – Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO” to projekt multimedialnej trasy, która korzystając z najstarszych miejscowych legend, w ekspresyjny sposób zapozna turystów zarówno z historią samej żupy, jak i specyfiką pracy wykonywanej przez górników. W ramach inwestycji kompleksowy remont przejdą schody w szybie Sutoris oraz podłużnia Wernier na poziomie Wernier wraz z przyległymi wyrobiskami chodnikowymi. W XV i XVI-wiecznych wyrobiskach zwiedzający zapoznają się z najważniejszymi dla miasta i kopalni postaciami, przekonają się, jakie niebezpieczeństwa czyhały na pracowników żupy, za pośrednictwem lunety zobaczą, gdzie dokładnie znajdują się na powierzchni ziemi, zbadają solankę w specjalnym laboratorium, a realistyczną aranżację dawnych wyrobisk zobaczą w kinie 3D. Interdyscyplinarny kontekst projektu przedstawił Zbigniew Rojek, Prezes Zarządu Kopalni Soli “Bochnia”. Ponieważ aż 70 proc. turystów to dzieci i młodzież, inwestycja ma przede wszystkim charakter edukacyjny, kładąc nacisk nie tylko na naukę, ale również weryfikację zdobytej wiedzy.

W ekspozycji zestawimy dawne legendy z historycznymi faktami dotyczącymi najstarszej części kopalni, a to wszystko przy wykorzystaniu najnowocześniejszych form przekazu. Zarówno historia kopalni, jak i samej Bochni będzie przekazana w sposób bazujący na emocjach, aby zachować ślad w pamięci odwiedzających nas turystów. Jeśli dodamy do tego także niezwykłą urodę starych wyrobisk, nowa formuła zwiedzania unikatowych korytarzy bocheńskiej żupy będzie niezwykłym przeżyciem – mówi Krzysztof Zięba, Doradca Zarządu Kopalni “Bochnia” Sp. z o.o.

Aby udostępnić zwiedzającym wyrobiska, których eksploatacja zakończyła się nawet w XVIII w., konieczne jest wykonanie prac górniczo-remontowych, uprzednio określonych w studium historyczno-konserwatorskim. Po przyznaniu pozwolenia w lipcu br. przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przystąpiono do działań. Jak podkreśłał w swoim wystąpieniu Tomasz Migdas, Dyrektor Techniczny Kopalni Soli “Bochnia”, wszystkie prace wykonywane są z najwyższą starannością, aby w żaden sposób nie naruszyć autentyczności tkanki. Historia kopalni sięga bowiem aż 1248 roku. Zdaniem Józefa Charkota z Działu Historii i Kultury Materialnej Górnictwa w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, na obecny kształt kopalni złożyła się praca aż trzydziestu pokoleń górników.

W pierwszej fazie działania żupy, specjaliści w dziedzinie byli specjalnie sprowadzani ze Śląska, skąd zresztą pochodzą również zasadźcy samego miasta. Przez kolejne lata przekazywali więc swoją wiedzę i ogrom doświadczenia kolejnym generacjom, którzy dalej uczyli fachu swoich następców. Tak jest aż do dziś – spadkobiercy dawnych mistrzów troszczą się o konserwatorskie zabezpieczenie obiektu, aby służył nam jak najdłużej – tłumaczy Józef Charkot.

Planowany czas oddania inwestycji to 2020 rok, wtedy też niedostępne dotychczas wyrobiska po raz pierwszy w historii otworzą przed turystami swoje podwoje. Projekt zyskał unijne dofinansowanie o wysokości ponad 8 milionów złotych, kwalifikowane w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij