EN DE

Weekend majowy 2017
- godziny zwiedzania kopalni

Weekend majowy coraz bliżej. Prognozy pogody na wiosenny długi weekend w tym roku nie są najlepsze, jednak wycieczka do Kopalni Soli w Bochni jest propozycją na majówkę zupełnie niezależną od warunków atmosferycznych. Tutaj każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, swoich zainteresowań i możliwości. Turyści do wyboru mają kilka tras turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności.

Podstawowa trasa turystyczna wzbogacona o ekspozycję multimedialną 

- jest najczęściej wybieraną opcją zwiedzania kopalni. W tym przypadku wycieczka po kopalni ma charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w czasach Bolesława Wstydliwego i Księżnej Kingi a kończącej współcześnie tu i teraz. Niewątpliwą atrakcją zwiedzania jest przejazd podziemną koleją. Tak, tak koleją! Sieć kolei podziemnej w Kopalni Soli Bochnia składa się z dróg przewozowych, które dzielą się na szlaki. W podziemiach bocheńskiej kopalni znajdują się aż trzy stacje osobowe - na których odbywa się wsiadanie i wysiadanie turystów. Lokomotywa ciągnąca skład to lokomotywa akumulatorowa Ldag 05 M. Maksymalna prędkość z jaką porusza się podziemny pociąg osobowy to 2,5 m/s.

W terminie od 29 kwietnia do 03 maja 2017 zjazdy na zwiedzanie trasy turystycznej z ekspozycją multimedialną będą się odbywać według następującego harmonogramu:

  • godz. 10.15, 11.15, 12.15, 13.15, 14.15, 15.15, 16,30

  • o godz. 13.00 odbywał się będzie zjazd dla osób niepełnosprawnych, mających problemy z poruszaniem się

  • o godz. 15.00 obdywał się będzie zjazd na zwiedzanie w języku angielskim


Podziemna przeprawa łodziami

Turyści często decydują się wydłużyć wizytę w kopalni i uzupełnić ją o podziemną przeprawę łodzią. W towarzystwie flisaków opowiadających niezwykle zajmujące opowieści o bocheńskiej kopalni turyści pokonują ponad 100 metrów zalanej solanką komory.

W terminie od 29 kwietnia do 03 maja 2017 zjazdy na zwiedzanie kopalni uzupełnione o podziemną przeprawę łodziami odbywać się będą w następujących godzinach:

  • godz. 10.45, 11.45, 12.45, 14.45, 15.45, 16,15


Trasa przyrodnicza

Trasę przyrodniczą docenią przede wszystkim miłośnicy geologii. Zwiedzający będą mogli zobaczyć skały i minerały budujące złoże: sole północne, środkowe, południowe, gipsy i anhydryty, w tym znane na świecie bocheńskie trzewiowce - charakterystycznie zafałdowane anhydryty, a także wkładkę tufitową (pył wulkaniczny) będącą śladem po dawnej działalności wulkanicznej w regionie. Podczas wycieczki będzie można zaobserwować jak działalność człowieka wpłynęła na powstanie unikatowego środowiska panującego w solnych wyrobiskach, charakteryzującego się skupiskami solnych nacieków, wykwitów, kalafiorów, a także jak doszło do powstania halitu fluorescencyjnego, jaka jest idea fluorescencji i dlaczego jest to zjawisko bardzo rzadkie. Pozwoli to uświadomić jak wszystkie procesy geologiczne, które uformowały przed milionami lat złoże solne, a także współczesne zjawiska, czytelne obecnie w wyrobiskach górniczych, stworzyły naturalne piękno wnętrza kopalni.

Zjazd na zwiedzanie trasy przyrodniczej odbywać się będzie o godzinie 12.00


Pobyt w Komorze Ważyn

Pobyt w komorze Ważyn to przede wszystkim możliwość przebywania w leczniczym mikroklimacie podziemnych wyrobisk zabytkowej kopalni soli w Bochni. Właściwości podziemnego aerozolu niwelują objawy alergii oraz korzystnie wpływają na poprawę stanu zdrowia osób z chorobami dróg oddechowych. W komorze Ważyn, największym spośród udostępnionych w Bochni podziemnych wyrobisk, znajdują się podziemne boisko sportowe z parkietem o powierzchni 300 m2 , dla najmłodszych turystów zaaranżowano mini plac zabaw, jednak niezmiennie od lat największe zainteresowanie dzieci i dorosłych budzi 140 metrowa zjeżdżalnia.

Zjazd na pobyt w komorze Ważyn odbywać się będzie codziennie o godzinie 15.00


 

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij