EN DE

Wystawa „Zbrodnia katyńska”

Wystawa „Zbrodnia katyńska” jest drugą wystawą z rozpoczętego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Kopalnię Soli „Wieliczka” cyklu poświęconego wybranym zagadnieniom z historii Polski.

Wystawa składa się z 18 plansz podzielonych na bloki tematyczne. Pierwsze wprowadzają w kontekst  Zbrodni Katyńskiej od paktu Ribbentrop –Mołotow, poprzez atak na Polskę przez Niemcy i ZSRR po represje w stosunku do ludności polskiej na terenach zajętych przez Sowietów. Na kolejnych oglądający poznają losy polskich jeńców wojennych, miejsca ich przetrzymywania oraz  obozową codzienność. Zobaczą decyzję o wymordowaniu polskich jeńców i poznają sylwetki wybranych ofiar zbrodni: wojskowych, osoby duchowne ukazane poprzez osobę rabina i kapelana prawosławnego oraz  lekarzy. Kulminacyjnym punktem narracji tej wystawy jest  Zbrodnia – metodyka zabijania, liczba ofiar i miejsca zbrodni. Kolejny wątek dotyczy poszukiwań oficerów po zawarciu układu Sikorski–Majski, odkrycia ich grobów, prowadzonych prac przez komisje niemiecką i radziecką  oraz ich ustaleń. Oglądający poznają kulisy powstania „Kłamstwa katyńskiego”, ustalenia konferencji  w  Jałcie oraz polityki informacyjnej prowadzonej przez aliantów i Sowietów. Przełomowym momentem w sprawie był rok 1990 rok, w którym Sowieci przyznali się do zbrodni. Odkryto kolejne miejsca mordów i je zbadano. Ostatnie plansze zwracają uwagę na to, że Katyń zawsze istniał w świadomości Polaków, podkreślają walkę o prawdę i związane z tym represje oraz prawdę o Katyniu będącą elementem polskiej tożsamości.

Teksty przygotowali współpracujący z Muzeum historycy dr Aleksander Arkusz i dr Andrzej Synowiec z Instytutu Historii UJ. 

Wystawę oglądać można od 7 lutego do 15 marca 2017 przed wejściem do Biura Obsługi Turystycznej Kopalni Soli w Bochni (ul. Campi 15)

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij