EN DE

Pierwsza popularnonaukowa książka o bocheńskiej kopalni soli

W sprzedaży ukazała się pierwsza popularnonaukowa książka pt. „W głąb soli i czasu w Kopalni Soli Bochnia” napisana przez geologów z bocheńskiej kopalni przy współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Publikacja ta jest dziewiątą książką w serii „Nauka dla Ciekawych”.

Autorzy opisują szczegółowo procesy powstawania złoża soli kamiennej w Bochni, budowę geologiczną, świat minerałów i skał tworzących złoże, a także tematy związane z zagrożeniami naturalnymi w kopalni oraz sposobami eksploatacji soli, tak ściśle związanymi ze skomplikowaną budową geologiczną złoża. 

W książce znaleźć można opis tras turystycznych oferowanych przez kopalnię, a także wiele ciekawostek na temat pracy dawnych górników żupy bocheńskiej, tradycji i zwyczajów, które przetrwały do dziś. Można w niej przeczytać o symbolice górniczych barw i munduru górniczego, o „skoku przez skórę”, o corocznej „Barbórce”, a także o „młodszej siostrze” Kopalni Soli w Bochni – Kopalni Cacica.

Książka ta napisana została z myślą o przedstawieniu skomplikowanych zagadnień geologicznych, górniczych i historycznych szerszemu gronu odbiorców. Wzbogacona jest przez płytkę CD, na której została umieszczona prezentacja w Power Point zawierająca ilustracje i krótkie komentarze streszczające i uzupełniające tekst zasadniczy. Prezentacja ta oprócz efektownej wizualizacji ma na calu niesienie pomocy dydaktycznej dla wykładowców i nauczycieli.

Dodatkowo płytka zawiera także galerie wyrobisk kopalnianych oraz minerałów w 2D oraz 3D (specjalne okulary są załączone w książce), a także krótkie filmiki.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij