Zmiana trasy zwiedzania – prace górnicze i specjalna zniżka dla odwiedzających

Informujemy, że od 31 marca do 18 kwietnia 2025 r. część trasy turystycznej z ekspozycją multimedialną będzie czasowo wyłączona z użytkowania. Powodem są intensywne prace górnicze, mające na celu modernizację trasy oraz przebudowę zabytkowych poprzeczni prowadzących do historycznych komór: Nadzaskrzynie, Szara Kamienica oraz Gutteter.
W ramach rekompensaty wszystkim odwiedzającym, których trasa standardowo przebiegałaby przez zamknięty fragment, oferujemy zniżki na bilety wstępu.
Trasy objęte promocją oraz ich ceny sprawdzisz w naszym e-sklepie.
Choć niedostępne – wciąż fascynujące. Poznaj historię komór:
-
Komora Nadzaskrzynie
W czasach staropolskich znana jako Zaskrzynia Górna, zapisywana również jako jako Nad Zaokrzynie, powstała na początku XVIII wieku i pozyskiwano z niej tzw. sól beczkową. Po wyeksploatowaniu pokładów, w 1763 r. została częściowo zasypana rumami skalnymi z nowo budowanej podłużni August – tej samej, którą obecnie poruszają się turyści. Prowadzone dziś prace górnicze mają na celu dokończenie podsadzania komory, rozpoczętego jeszcze w XVIII wieku.
-
Komora Szara Kamienica
To jedno z najbardziej wymagających technicznie wyrobisk. Już w XVIII wieku była obszerna i wysoka, dlatego w 1733 r. komisja sejmowa nakazała jej zabezpieczenie poprzez podsadzanie. Proces ten prowadzono przez kolejne dziesięciolecia, m.in. przy użyciu rumu skalnego z komory kieratowej nad szybikiem Regis oraz z podłużni August. Obecne działania mają na celu zabezpieczenie pozostałych pustek tej historycznej komory.
-
Komora Gutteter
Nazwana na cześć podżupka Augustyna Guttetera, pochodzącego z zamożnej krakowskiej rodziny mieszczańskiej. W późniejszych czasach nazwa ewaluowała i była zapisywana również jako Gultyten. Komora powstała na przełomie XVI i XVII wieku, a eksploatację zakończono w latach 30. XVII w. W 1733 r. – podobnie jak inne komory – została objęta nakazem systematycznego podsadzania, aby zapobiec deformacjom górotworu.
Dlaczego w górnictwie podsadza się komory?
Podsadzanie to proces wypełniania wyeksploatowanych przestrzeni pod ziemią materiałem skalnym lub innym wypełniaczem. Jego głównym celem jest zabezpieczenie pustek poeksploatacyjnych, które – pozostawione bez wsparcia – mogłyby prowadzić do zawalisk, osunięć górotworu, a nawet deformacji terenu na powierzchni.
W przypadku kopalń zabytkowych, takich jak nasza, podsadzanie pełni też funkcję ochrony dziedzictwa kulturowego – pozwala zachować stabilność całej struktury podziemnej. Dzięki temu możemy bezpiecznie przebywać pod ziemią.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania pozostałych części kopalni!