EN DE

Maszyna parowa No. 858

Stoi dokładnie tu, gdzie przez 66 lat napędzała klatki szybowe. Klatki, którymi w głąb ziemi zjeżdżali górnicy. Stoi w starej maszynowni. Kopalni Soli Bochnia. Przy szybie Campi. Prawdziwe 111- letnie cudo techniki. Wciąż zdolna do pracy maszyna wyciągowa napędzana parą. Numer seryjny 585.

Od zainstalowania w bocheńskiej żupie maszyny No. 858 minęło ponad 90 lat. Teraz jej miejsce zastąpiła maszyna elektryczna, ale ta parowa pracowała do 1996 roku kiedy to rozpoczął się generalny remont szybu Campi. Nową maszynę elektryczną zainstalowano obok w nowym budynku maszynowni.

Bębny, cylindry, tłoki i zawory

Bębny linowe mają 5 metrów średnicy. Wyłożone są twardym drewnem dębowym z wytoczonymi rowkami na liny. Na jeden bęben nawijało się nawet 550 metrów liny stalowej o średnicy 32 milimetrów.  

Parametry: maksymalny udźwig maszyny wynosił 4500 km. Napęd to para przegrzana o temperaturze około 200-250 stopni Celcjusza, ciśnienie robocze 4,5-7,5 atmosfer. Moc maszyny około 450 KM.

Cylindry, tłoki, zawory. Średnica cylindrów to 75 cm. Tłoki maszyny ważą około 500 kilogramów. Maszyna posiada cztery zawory, dwa ssące i dwa wydechowe, sterowane za pomocą rozrządu maszyny. Rozrządem maszyny sterował maszynista za pomocą serwomotoru. Wychylenie dźwigni w odpowiednik kierunku nadawało kierunek jazdy.

Hamulce. Maszyna wyposażona jest w hamulce szczękowe z wykładzina drzewną z drewna miękkiego, tj. lipy topoli i wierzby.

Szybkowskaz. Na maszynie wskazany jest pionowy wskaźnik poziomów tzw. szybkowskaz. Odzwierciedla on głębokość szybu wraz z poziomami oraz wskazaniami położeń naczyń wyciągowych. Najniższy poziom znajdował się na głębokości 408 metrów.

Aparat rejestrujący tzw. tachograf, służył do pokazywania prędkości jazdy maszyną oraz do zapisywania cykli pracy maszyny, tj. długości przejazdu, czasu oraz prędkości. Maksymalna prędkość maszyny przed wyłączeniem jej z ruchu to 4 m/s.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij