EN DE

Andrzejki w kopalni oferta dla szkół

Tradycje - bawią, uczą, rozwijają

Tradycje i obyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie można symbolicznie potraktować jako mosty łączące historię i współczesność, ludzi młodych i starszych. To piękne, że gdy wszystko wokół się zmienia, a czas pędzi nieubłaganie, jest coś, co towarzyszy nam niezmiennie od lat, na co możemy czekać z utęsknieniem i radosną ekscytacją. I choć te ważne w naszej kulturze zwyczaje także z czasem zmieniają swoje oblicze, to stojące za nimi wartości i idee pozostają niezmienne. Dzieci poznają tradycje i obyczaje w swoich domach, ale też uczą się o nich w szkole. Czy poza wymiarem kulturowym mogą one wzbogacić także rozwój społeczno - emocjonalny uczniów?

Jesienną porą Kopalnia Soli Bochnia proponuje dzieciom zabawę andrzejkową, która organizowana jest tak, aby zagwarantować znakomitą zabawę nie zapominając o tradycjach, z których zwyczaj się wywodzi. Choć zabawa jest tym, co wysuwa się na pierwszy plan, to udział w takim wydarzeniu nie jest pozbawiony ważnych i korzystnych dla rozwoju dzieci "efektów ubocznych". 

Zabawa i rozwój poprzez spotkania z tradycją

W naszej kulturze istnieją nie tylko tradycje, które skłaniają nas do ważnych przemyśleń i zachowania powagi, ale też takie, które wiążą się głównie z radością i zabawą. Jesienną porą Kopalnia Soli Bochnia proponuje dzieciom zabawę andrzejkową, która organizowana jest tak, aby zagwarantować znakomitą zabawę nie zapominając o tradycjach, z których się wywodzi. Choć zabawa jest tym, co wysuwa się na pierwszy plan, to udział w takich wydarzeniu nie jest pozbawiony ważnych i korzystnych dla rozwoju dzieci "efektów ubocznych".

Andrzejkowy dzień wróżb, czarów i magii to znakomita okazja do zaangażowania i rozwoju dziecięcej wyobraźni. Uczniowie, którzy myślą w sposób mniej schematyczny i być może na co dzień mają trudności, by "wpasować się" w wytyczone im ramy, mogą przy tej okazji uwolnić wodze swojej fantazji. Aura tajemniczości, jaka wpisana jest w klimat podziemnych komór kopalni z pewnością sprawi, że dzień ten będzie jeszcze bardziej magiczny. W naszej kulturze Andrzejki to także ostatnia szansa na zabawę przed adwentem. Wychowawca może wykorzystać ten fakt, by porozmawiać z dziećmi o tym, że istnieje czas zabawy i czas spokoju, a podział taki dotyczy nie tylko roku kalendarzowego, ale też np. dnia w szkole czy czasu na lekcji. Tak więc ciekawym "efektem ubocznym" andrzejkowej zabawy może być większe zrozumienie i poszanowanie wobec obowiązujących w szkole i w klasie zasad.

Warto poznać tradycję z różnych jej stron

Spotkania dzieci z tradycją to z jednej strony lekcja historii i faktów, z drugiej natomiast możliwość poznania pewnych wartości i idei, które za tymi tradycjami stoją. Dopełnieniem tego jest doświadczanie tradycji poprzez własne działania i aktywność - poprzez zabawę ale też tworzenie z innymi relacji, które wynikają z jej obchodów. Spotkania dzieci z tradycją warto organizować w taki właśnie sposób, by mogły poznać ją ze wszystkich tych stron.

Nie bez znaczenia jest też miejsce świętowania. Kopalnia Soli Bochnia łączy w sobie historię z nowoczesnością, to miejsce związane od wielu lat z regionem i zamieszkującymi go ludźmi, ich życiem i pracą. Jej podziemna sceneria łączy w sobie nowoczesny klimat z aurą tajemniczości i magii, co z pewnością pozytywnie oddziałuje na dziecięcą wyobraźnię. Zapoznając dzieci z tradycjami, warto więc zadbać nie tylko o wzbogacenie ich wiedzy ale też o rozwój społeczno-emocjonalny, a taką ciekawą naukę zwieńczyć przyjemną zabawą w niepowtarzalnym klimacie. 

Oferta zabawy andrzejkowej dla szkół obejmuje: tradycyjne andrzejkowe wróżby i zabawę w podziemnej dyskotece z odpowiednio dobranym repertuarem oraz słodki poczęstunek dla uczniów i opiekunów. Pobyt bezpłatny przysługuje 1 opiekunowi na każde 10 dzieci.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij