EN DE

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy w ramach zakupionego biletu zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem?
  Tak. Turyści po kopalni poruszają się tylko i wyłącznie z przewodnikiem.

 2. Czy można zrezygnować z przewodnika i zwiedzić kopalnię samodzielnie?
  Nie. Kopalnia jest zakładem górniczym, dlatego można ją zwiedzać tylko i wyłącznie pod opieką przeszkolonej osoby, czyli przewodnika. Wszyscy przewodnicy mają wiedzę z zakresu pomocy przedmedycznej i znajomości obowiązujących w Kopalni przepisów BHP.

 3. Czy kopalnię można zwiedzać z małymi dziećmi?
  Tak. Kopalnia Soli Bochnia jest otwarta dla dzieci w każdym wieku. Dodatkowo dzieciom do 3 roku życia przysługuje wstęp bezpłatny. Dla rodzin przygotowaliśmy promocyjne bilety rodzinne.

 4. Czy możliwe jest zwiedzanie kopalni z wózkiem dziecięcym?
  Nie. Na całej długości trasy do pokonania jest ok. 700 schodów. Nie posiadamy przechowalni bagażu (wózków). Dla rodziców, którzy chcą zabarać ze sobą wózek dziecięcy polecamy tury zwiedzania w soboty i niedzele o godz. 16.00. Jest to zwiedzanie głównego poziomu IV August. Trasa wyklucza przejazd podziemną kolejką, zwiedzanie Między poziomu Dobosz oraz korzystanie z podziemnej przeprawy łodzią.

 5. Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zwiedzić kopalnie ?
  Tak. Osoby z niepełnosprawnością nie posiadające przeciwskazań do zjazdu mogą zwiedzić kopalnie soli Bochnia w soboty i niedziele o godzinie 16.00.W tym terminie organizowana jest specjalna trasa z przewodnikiem dostosowana dla osób z niepełnosprawnością lub niepełnosprawnosciami. Jest to zwiedzanie głównego poziomu IV August. Trasa wyklucza przejazd podziemną kolejką, zwiedzanie Między poziomu Dobosz oraz korzystanie z podziemnej przeprawy łodzią.

 6. Czy konieczna jest rezerwacja zwiedzania?
  W przypadku turystów indywidualnych nie, ale zwiedzanie grup zorganizowanyh wymaga wcześniejszej rezerwacji. W przypadku turystów indywidualnych nie prowadzimy rezerwacji terminów. Zwiedzanie odbywa się w wyznaczonych godzinach. Zakupu biletu dokonuje się na miejscu w kasie. Turyści indywidualni mogą również zakupić bilety on-line. Zakup biletu online nie wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej ani mailowej. Bilety on-line można kupić na nie mniej niż 1 dzień i nie więcej niż 7 dni przed planowaną datą zwiedzania. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi ani wymianie na inny termin. Grupy zorganizowane prosimy o dokonywanie rezerwacji telefonicznie pod numerem 14 692 67 52. W tym przypadku wcześniejsza rezerwacja jest konieczna.

 7. Jak długo trwa zwiedzanie Trasy Turystycznej?
  Zwiedzanie podstawowej trasy trwa ok. 3 godzin. Istnieje możliwość dokupienia dodatkowej atrakcji, którą jest podziemna przeprawa łodzią. W takim wypadku zwiedzanie przedłuża się do ok. 4 godzin.

 8. Czy w trakcie zwiedzania mogę wyjechać wcześniej?
  Nie. Jedynie w przypadku złego samopoczucia turysty lub wypadku, wszczęte zostaje postępowanie mające na celu transport turysty na powierzchnię.

 9. Od ilu lat można zjechać do kopalni?
  W sytuacji zjazdu na zwiedzanie Trasy Turystycznej z ekspozycją multimedialną oraz pobytu w Komorze Ważyn regulamin nie zawiera minimalnego wieku ograniczającego zjazd, jednak niepełnoletnie dzieci muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej. W przypadku pozostałych tras występują ograniczenia wiekowe dla dzieci.

 10. Jak wcześnie trzeba być u Państwa, by zakupić bilet w kasie?
  Najlepiej do kasy zgłosić się około 30 minut przed planowaną godziną zjazdu.

 11. Czy istnieje możliwość zakupu biletu przez Internet ?
  Tak. Zakup biletu online nie wymaga wcześniejszej rezerwacji telefonicznej ani mailowej. W sprzedaży elektronicznej dostępne są wyłącznie bilety dla turystów indywidualnych. Bilety można kupić na nie mniej niż 1 dzień i nie więcej niż 7 dni przed planowaną datą zwiedzania. Grupy zorganizowane prosimy o dokonywanie rezerwacji telefonicznie pod numerem 14 692 67 52. W tym przypadku wcześniejsza rezerwacja jest konieczna.

 12. Czy mogę oddać zakupiony bilet ?
  Zwrotowi podlegają wyłącznie bilety zakupione w kasach biletowych. Zachowując paragon, mogą Państwo zwrócić w kasie bilet (nieuszkodzony, z nieoderwanym kuponem kontrolnym). Po uzgodnieniu z biurem obsługi, w miarę dostępności wolnych miejsc istnieje również możliwość zmiany godziny zwiedzania na inną godzinę w tym samym dniu. Wyjątek stanowią bilety zakupione on-line. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi ani wymianie na inny termin.

 13. Czy mogę płacić w innej walucie niż PL.?
  Tak, płatność w innej walucie akceptujemy jedynie w przypadku zapłaty kartą.

 14. Czy mogę płacić kartą na powierzchni ?
  Tak. Istnieje możliwość płatności kartą w kasie biletowej.

 15. Czy mogę płacić kartą pod ziemią ?
  Tak. Możliwa jest płatność zarówno kartą kredytową, jak i gotówką.

 16. Czy wystawiają Państwo fakturę?
  Tak. Jest możliwość pobrania faktury przy zakupie biletu. Jeżeli zostanie wystawiony paragon, wówczas istnieje możliwość uzyskania faktury, ale tylko dla osób prywatnych, bez NIPu do 3-m-cy. Natomiast, faktury na instytucję posiadającą NIP do 15 dnia kolejnego miesiąca.

 17. Czy można u Państwa korzystać z turnusów leczniczych w ramach NFZ?
  Nie. Nasza kopalnia nie organizuje turnusów leczniczych.

 18. Komu przysługuje bilet ulgowy ?
  Bilet ulgowy przysługuje dzieciom od 3 roku życia, młodzieży szkolnej i studentom do 26 roku życia po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej, emerytom i rencistom po okazaniu ważnej legitymacji wydanej przez ZUS lub KRUS, seniorom powyżej 60 roku życia po okazaniu ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem potwierdzającego datę urodzenia.

 19. Jakie są przeciwskazania do zwiedzania kopalni?
  Osoby starsze, a zwłaszcza mające problemy z poruszaniem się, powinny realnie ocenić swoje możliwości. Przeciwwskazaniami do zjazdu są niewydolność krążeniowa i oddechowa oraz klaustrofobia.

 20. Czy kobiety w ciąży mogą zjeżdżać do kopalni?
  Tak. Kobiety w ciąży mogą zjeżdżać do kopalni, warto jednak skonsultować zjazd do podziemi z lekarzem prowadzącym, gdyż zjazd winda szybową powoduje zmianę ciśnienia oraz na trasie do pokonania jest około 700 schodów zarówno w górę, jak i w dół.

 21. Jaka jest temperatura w kopalni?
  Temperatura w Kopalni jest stała i wynosi między 14 a 16o C powyżej zera.

 22. Jak się ubrać wybierając się na wycieczkę do kopalni?
  Temperatura w Kopalni jest stała i wynosi między 14 a 16 st. C powyżej zera. Na trasie do pokonania jest ok. 700 schodów, dlatego zalecane jest włożenie wygodnego, pełnego obuwia. W zabytkowej części Kopalni znajdują się miejsca o charakterze sakralnym, dlatego należy pamiętać o stosownym ubraniu.

 23. Jakie są atrakcje w Komorze Ważyn?
  Komora Ważyn posiada boisko sportowe, mini plac zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym, stół do ping-ponga, paletki do badmintona, miejsce gdzie można usiąść, odpocząć, restaurację oraz sklepik z pamiątkami oraz segment sypialniany- 236 łóżek.

 24. Czy w kopalni jest ciemno?
  Nie. Dla komfortu zwiedzania komora oraz chodniki tras są dobrze oświetlone.

 25. Czy zjazd/wyjazd windą górniczą jest dodatkowo płatny?
  Nie. Odbywa się to w ramach ceny biletu.

 26. Czy w kopalni można robić zdjęcia i filmować?
  Tak. Turysta do celów prywatnych może wykonywać zdjęcia i filmy bezpłatnie. Zabrania się fotografowania i nagrywania przewodników opowiadających po podziemnej trasie turystycznej.

 27. Czy pod ziemią można kupić pamiątki?
  Tak. W Komorze Ważyn znajduje się sklepik, w którym można zakupić pamiątki.

 28. Czy na terenie kopalni można przechować bagaż?
  Nie. Na terenie kopalni nie ma pomieszczenia do przechowywania bagażu.

 29. Czy pod ziemią można palić?
  Nie. W kopalni obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu i korzystania z jakiegokolwiek otwartego źródła ognia. Regulują to ściśle przepisy prawa górniczego i geologicznego. Wszelkiego rodzaju zapałki, zapalniczki, papierosy bądź e-papierosy należy zostawić na powierzchni.

 30. Czy można do kopalni zabrać zwierzę?
  Nie. Pod ziemię nie wolno zabierać ze sobą zwierząt.

 31. Czy pod ziemią jest dostęp do Internetu?
  Tak. Na terenie Komory Ważyn znajduje się sieć WiFi, która pozwoli Państwu na swobodne korzystanie z Internetu. Dostęp do Internetu jest bezpłatny.

 32. Czy są u Państwa przewijaki dla niemowląt?
  Tak. Wychodząc naprzeciw naszym klientom powstały nowe toalety, w których znajdują się przewijaki dla niemowląt.

 33. Czy turyści muszą używać kasków i lamp?
  Nie. Podziemne Trasy są w całości oświetlone. Mamy również dodatkowe oświetlenie awaryjne, nie ma więc potrzeby, żeby zwiedzający zabierali pod ziemię lampy. Przepisy górnicze nie wymagają od turystów noszenia kasków. Kaski i lampy używane są tylko podczas wyjścia na specjalistyczną trasę historyczną.

 34. Czy podziemna przeprawa łodzią jest bezpieczna? Jaki dystans jest pokonywany podczas rejsu?
  Tak. Przeprawa łodzią w Komorze 81 jest atrakcją bezpieczną przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa, o których informuje zarówno przewodnik, jak i flisak. Turyści podróżują łodziami flisackimi zatwierdzonymi w krajowym rejestrze statków morskich o 120-metrowym zalanym solanką korytarzu.

Twoja przeglądarka jest przestarzała!

Zaktualizuj swoją przeglądarkę aby móc przeglądać współczesne strony internetowe prawidłowo. Zaktualizuj teraz!

Zamknij